Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 271 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Zaproszenie do Koronowa

wtorek, 26 stycznia 2010 23:54
W piątek 29 stycznia o godzinie 18 mam wieczór autorski w Domu Kultury w Koronowie (ul. Kotomierska 3, przy trasie na Pieczyska). Śniegu napadało i rtęć też opadła, ale liczę że przyj(e)dziecie. Będzie nastrojowo, naftowo i slajdowo. Będzie też Andrzej "Maziu" Maziec, człowiek od strony graficznej moich "SLAJDÓW". Zapraszam!

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Śnieg w świetle

sobota, 23 stycznia 2010 10:47Przed spotkaniem w "Węgliszku" zrobiłem sobie przechadzkę po bydgoskiej starówce. W padającym śniegu poszedłem na Jaz Farny przy katedrze. W oszklonej budce dyżurki panował bezruch. Tylko uparta woda przeciskała się przez szczeliny w grubym lodowym nawisie skuwającym metalowe prowadnice i wrota. Pluskała miękko.


Katedra, zwana przez wszystkich bydgoszczan farą, ukazała mi się nagle w obezwładniającym pięknie. Widzi się je dopiero kiedy obchodzi się jej bryłę dookoła. Kaplica ze złoconą kopułą, przyklejona do głównej części kościoła, trochę jak Kaplica Zygmuntowska na Wawelu, tyle że ukryta przed turystami, nie niepokojona fleszami aparatów. Spokój i harmonia proporcji. I wejście od zachodniej strony, przykryte rodzajem wykuszu na grubych, krytych białym tynkiem łukach. - dziwo nad dziwami, jakaś zastanawiająca mieszanina mieszczańskiej, niemalże karczemnej prostoty z gotyckim majestatem.

Bydgoska fara jest jednym z najcudowniejszych kościołów, jakie w życiu widziałem. Śnieg skrzypiał pod butami jak solidna podłoga. Spojrzałem w górę i znowu olśnienie: drobne śnieżynki tańczące w kulistym świetle latarni.  Czyżbym robił się sentymentalny?


Spotkanie z A.M. w Węgliszku raczej dobre, choć cały "scenariusz" jaki sobie "przygotowaliśmy" oczywiście wziął w łeb. Stanęło na tym, że zamiast odpowiadać na pytania A.M. sam je sobie zadawałem i próbowałem odpowiedzieć. Poezja w pewnym sensie skończyła się - powiedziałem, co spotkało się z protestami dużej części widowni. Skończyła się w tym sensie, że poza nielicznymi wyjątkami, przestała rozmawiać ze współczesnością, przestała towarzyszyć człowiekowi w jego codzienności, sprawiać że codzienność staje się choć trochę odświętna.

Kilka dni temu zabrałem dzieci i pojechaliśmy do lasu. Wzięliśmy sanki. Śniegu w lesie tyle, że nogi zapadały się po kolana. Pełno zwierzęcych tropów w białym puchu. Każdy krok jest wysiłkiem, kiedy ciągnie się sanki z dwójką nie tak już małych ludzi. Kiedy wdrapaliśmy się na niewielkie wzniesienie drogi, zrobiliśmy postój. Lubię te chwile, kiedy można stanąć i rozejrzeć się dookoła. Słyszy się szum krwi w skroniach, wzrok próbuje przedrzeć się przez misterny system szarości, czerni i bieli, w jaki zmienia się las zimą.
Nie chce się nic, tylko dziękować.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

SLAJDY w Węgliszku

wtorek, 19 stycznia 2010 11:51
W środę 20 stycznia o godzinie 18 będę promował książkę "SLAJDY" w Kawiarni Artystycznej "Węgliszek" w Bydgoszczy (przy Starym Rynku). Promowanie będzie polegało na tym, że razem z Andrzejem Maziecem, który zaprojektował okładkę książki będziemy rozmawiać o naszej robocie - pisarskiej i fotograficznej. Potem przeczytam porcję "Slajdów". Będzie możliwość nabycia książki w cenie 10 zł. Cenie oczywiście promocyjnej.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Blog roku. Etap II

piątek, 15 stycznia 2010 9:26
Zaczęła się druga tura głosowania na BLOG ROKU 2009. Jeśli chcecie zagłosować na Ulicznego Sprzedawcę Owoców, wyślijcie SMS o treści G00240 na numer 7144. Koszt wysyłki 1,22 PLN brutto (1 PLN + 22 % VAT).

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Spotkania styczniowe

czwartek, 14 stycznia 2010 8:29
Dzisiaj w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy JJ i około 30 innych poetów będą czytać wiersze. Spotkanie zorganizowane jest z okazji 30-lecia Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Zapraszam na godzinę 17.30 - spotkanie poprzedzi trąbka Andrzeja Przybielskiego. Sam Przybielski chyba też;)

Na 20 stycznia zapraszam do bydgoskiego "Węgliszka", gdzie zaczynam ogólnoświatowe tournee promujące moją najnowszą książkę "SLAJDY" - godzina 18.

A 29 stycznia JJ będzie promował "SLAJDY" w Koronowie - Dom Kultury, ul. Kotomierska 3, godzina chyba 18, ale szczegóły jeszcze podam. Przyjdźcie.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  825 689  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Literatura w czasach zarazy.

O mnie

Jarosław Jakubowski. Urodzony 6 marca 1974 roku w Bydgoszczy. Absolwent tamtejszego VI LO. Studiował budownictwo i politologię. Zawód: reporter.
Wydał osiem książek z wierszami: "Wada wymowy", "Kamyki", "Marta", "Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców", "Wszyscy obecni", "Pseudo", "Ojcostych" i "Flow". Oraz jedną z prozą - "Slajdy". "Pseudo" i "Slajdy" otrzymały tytuły Bydgoskiej Książki Roku. Równolegle rozwija karierę dramatopisarską. W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się sceniczne czytanie tragedii pt. "Dom matki", w roku 2010 komedia pt. "Życie" zdobyła I nagrodę w konkursie łódzkiego Teatru Powszechnego. W tymże samym roku dramat "Generał" znalazł się w finale konkursu "Metafory Rzeczywistości" Teatru Polskiego w Poznaniu.
Współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Topos". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Statystyki

Odwiedziny: 825689

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl