Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 270 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Płomień

sobota, 28 stycznia 2012 23:40

 

Trzeci, ostatni tom "Dzienników" Iwaszkiewicza za mną. Jego nastrój musiał mi się jakoś udzielić, skoro w wierszu, który niedawno napisałem, widzę "iwaszkiewiczowskie" - nomen omen - tropy. Niech więc ten wiersz będzie poświęcony pamięci poety ze Stawiska.

 

PŁOMIEŃ


Siedzimy przy okrągłym stole,
patrzymy na płomień świecy
i na tańczące w nim dzieci.
Spójrz jak urosły. Jeszcze niedawno
mieściły się nam w dłoniach.
Dziś nasze dłonie obejmują płomień,
płomień obejmuje nasze dłonie.
Pamiętasz ptaka? Tego z lipy
za oknem sypialni. Wycięli
drzewa z naszej ulicy. Któregoś dnia
zostały po nich jasnopomarańczowe pnie,
świeże i soczyste w szarości i błocie.
Po ptaku nie zostało nic,
po ptaku zostało nic.
Nic – co mamy z nim zrobić?
Siedzimy przy okrągłym stole,
patrzymy na płomień świecy.
Płomień zostawia po sobie popiół,
ale jest piękny jak słowo płomień.
Nic nie rozumiemy,
rozumiemy nic.styczeń 2012


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zaproszenie do Pisza

sobota, 21 stycznia 2012 17:02

Turniej Jednego Wiersza o Srebrną Monetę K.I. Gałczyńskiego 


Burmistrz Pisza, Piski Dom Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu zapraszają do udziału w Konkursie Jednego Wiersza o „Srebrną Monetę Gałczyńskiego”, który odbędzie się w ramach IX Festiwalu „Pisz i Śpiewaj Poezję”, 20 kwietnia  2012 roku, w Kawiarence Artystycznej PDK, o godz. 19.30. Formuła konkursu jest otwarta; może wziąć w nim udział każdy, bez względu na to, w jakim jest wieku, jakie ma obywatelstwo, do jakich stowarzyszeń twórczych przynależy  i jaki ma dorobek literacki. Wiersze oceniać będzie jury w składzie: Przemysław Dakowicz, Wojciech Gawłowski, Jarosław Jakubowski, Krzysztof Kuczkowski (przewodniczący), Wojciech Kudyba.  Fundatorem nagrody jest burmistrz Pisza.  Pierwszym 10 autorom spoza regionu warmińsko-mazurskiego organizator zapewnia nocleg w hotelu szkolnym. Zgłoszenia przyjmuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu – tel. 87 423 27 97 e-mail: mgbppisz@wbp.olsztyn.pl.


Warsztaty Poetyckie
Organizatorzy IV Spotkania Laureatów Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich i Poezji Śpiewanej w Piszu zapraszają wszystkie osoby zainteresowane rozwojem swojej twórczości poetyckiej do udziału w warsztatach, które odbędą się w dniach 19-21 kwietnia 2012 roku. Proponujemy kilkanaście godzin pracy nad Waszymi tekstami,. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie do organizatorów krótkiej informacji o sobie i swoich zainteresowaniach oraz kilku własnych utworów. Prosimy o podanie dokładnego adresu miejsca zamieszkania, kontaktu telefonicznego i ew. mailowego. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostannie wyłoniona 21-osobowa grupa, która weźmie udział w warsztatach.


Organizator Gwarantuje:
1.Spotkania o charakterze warsztatowym (praca w zespołach 7 osobowych). Prowadzenie:
Przemysław Dakowicz – poeta, eseista, krytyk literacki, pracownik naukowy Zakładu Poezji     XIX i XX wieku Uniwersytetu Łódzkiego oraz wykładowca na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydał trzy zbiory poezji. Ostatnio Place zabaw ostatecznych (2011 ) oraz książkę krytycznoliteracką Helikon i okolice. Notatki o poezji współczesnej (2008 ) i rozprawę Lecz ty wspomnisz wnuku. Recepcja Norwida w latach  1939-56. Recz o ludziach , książkach i historii (2011)
Krzysztof Kuczkowski – poeta, autor szkiców i recenzji literackich, redaktor naczelny dwumiesięcznika literackiego „Topos”, przewodniczący jury licznych, ogólnopolskich konkursów poetyckich. Organizator Festiwalu Poezji w Sopocie. Autor trzynastu tomów poezji – ostatni Wiersze masowe  (2011). Laureat nagrody prezydenta Sopotu „Sopocka muza”, odznaczony przez ministra kultury Srebrnym Medalem „Gloria Artis”. Członek gdańskiego oddziału SPP. 
Wojciech Kudyba – poeta, krytyk, literaturoznawca; prof. W Katedrze Literatury Współczesnej Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Laureat konkursów poetyckich im. R.M. Rilkego, im. K.I. Gałczyńskiego , nagrody Fundacji im. J.S. Pasierba, wyróżniony nagrodą im. Józefa Mackiewicza. Wydał sześć tomików poezji, ostatnio Ojciec się zmienia (2010). Członek krakowskiego oddziału SPP.      
2.Udział we wszystkich imprezach festiwalu; spotkaniach autorskich, recitalach, turnieju jednego wiersza, koncertach laureatów, koncertach  gwiazd. 
3. Zakwaterowanie w hotelu szkolnym w pokojach 2,3, osobowych. Wyżywienie i dojazd we własnym zakresie.
4. Z nadesłanych ofert organizator dokona wyboru 21 najlepszych.

Zgłoszenia prosimy przysyłać do 1 kwietnia 2012  roku na adres:
Miejsko-Gminna  Biblioteka Publiczna, Pl. Daszyńskiego 7a, 12-200 Pisz. Z dopiskiem „warsztaty poetyckie”. Więcej informacji od 15 lutego 2012 roku pod adresem www.festiwalpoezji.pisz.pl


Organizatorzy:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu, Piski Dom Kultury.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Poeci, Orfeusz czeka!

środa, 04 stycznia 2012 18:07

„Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ” powstała z nadzieją zapełnienia dotkliwej luki w pejzażu krajowych instytucji literackich. O jej wyjątkowości świadczy szczególne miejsce, jakie w polskiej poezji współczesnej zajmuje twórczość autora Balu u Salomona i Kolczyków Izoldy, jej niemalejąca od lat popularność, a także występujące w niej motywy i wątki „orfickie”. W 1941 roku w obozie w Altengrabow Gałczyński przymierzał się do napisania sztuki Orfeusz. Ostatecznie jej nie napisał, ale w obozowym notatniku pozostawił konspekt oraz przemyślenia o boskim śpiewaku. Dziesięć lat później, w leśniczówce Pranie na Mazurach, napisał libretto do Orfeusza w piekle, operetki Jacquesa Offenbacha.

Pomysł nagrody zrodził się w Praniu na Mazurach, w miejscu, gdzie powstały Kronika olsztyńska, Niobe, Pieśni. Leśniczówka − Muzeum K.I. Gałczyńskiego − od lat jest miejscem prezentacji poetyckich: wystaw, premier książkowych, koncertów i spotkań autorskich. Pranie stało się już ważnym ośrodkiem kulturalnym nie tylko na Mazurach, ale i w kraju.

Nagroda została utworzona w 2011 roku (pierwsza edycja odbędzie się w roku 2012) przez Wojciecha Kassa, dyrektora Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu, w celu uhonorowania wybitnych osiągnięć współczesnej polskiej liryki. Przyznawana jest twórcom żyjącym, autorom najlepszych książek poetyckich napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach:
− ORFEUSZ – za najlepszy tom roku;
− ORFEUSZ MAZURSKI – za najlepszy tom roku napisany przez twórcę z Polski północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Suwalszczyzna).

Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe statuetki autorstwa Rafała Strumiłły oraz nagrodę w wysokości 20 tys. zł w przypadku ORFEUSZA, a 5 tys. zł w przypadku ORFEUSZA MAZURSKIEGO.

Wybór twórców nominowanych, jak i laureatów zależy wyłącznie od decyzji członków Jury złożonego z wybitnych znawców – poetów, badaczy literatury i redaktorów. W skład Jury wchodzą: Tomasz Burek – krytyk literacki, historyk literatury, Urszula Kozioł – poetka, prozaiczka, Krzysztof Kuczkowski – poeta, redaktor, Ewa Lipska – poetka, Jan Stolarczyk – redaktor, wydawca. Sekretarzem Jury jest Wojciech Kass – poeta, eseista.

Patronat nad nagrodą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patronat honorowy PEN Club i ZAiKS, patronaty medialne Polskie Radio, TVP Kultura, Tygodnik „Przekrój”, Dwumiesiecznik literacki „Topos”, Radio Olsztyn, Telewizja Olsztyn, Gazeta Olsztyńska.

 

UWAGA! TERMIN NADSYŁANIA KSIĄŻEK MIJA 15 LUTEGO!

szczegóły na stronie www.orfeusz-nagroda.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  825 722  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Literatura w czasach zarazy.

O mnie

Jarosław Jakubowski. Urodzony 6 marca 1974 roku w Bydgoszczy. Absolwent tamtejszego VI LO. Studiował budownictwo i politologię. Zawód: reporter.
Wydał osiem książek z wierszami: "Wada wymowy", "Kamyki", "Marta", "Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców", "Wszyscy obecni", "Pseudo", "Ojcostych" i "Flow". Oraz jedną z prozą - "Slajdy". "Pseudo" i "Slajdy" otrzymały tytuły Bydgoskiej Książki Roku. Równolegle rozwija karierę dramatopisarską. W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się sceniczne czytanie tragedii pt. "Dom matki", w roku 2010 komedia pt. "Życie" zdobyła I nagrodę w konkursie łódzkiego Teatru Powszechnego. W tymże samym roku dramat "Generał" znalazł się w finale konkursu "Metafory Rzeczywistości" Teatru Polskiego w Poznaniu.
Współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Topos". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Statystyki

Odwiedziny: 825722

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl