Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 270 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Żywi umarli

niedziela, 31 października 2010 16:09
Jest takie opowiadanie Dostojewskiego, w którym nieboszczycy pochowani obok siebie na cmentarzu nawet po śmierci nie przestają z sobą rozmawiać, wchodzić w rozmaite relacje, snuć planów, nie przestają marzyć. Doznają jak najprawdziwszych emocji, inaczej mówiąc - są żywi nawet po śmierci.

Próbuję sobie wyobrazić o czym rozmawiają zmarli na naszym starym cmentarzu. Pan P., mój sąsiad, za życia tytan pracy i fan wędkarstwa. Pan A., zmarły w tym roku krawiec męski, za młodu pięściarz, potem także skrzypek w naszej koronowskiej kapeli. Ciocia L., która w dniu śmierci przyśniła mi się jak puka do naszego domu z pakunkiem pysznych ciast, z którymi zawsze przyjeżdżała w odwiedziny. Albo kumpel, którego znałem słabo, parę zaledwie razy graliśmy w nogę na szkolnym boisku. Zginął w wypadku jakieś 20 lat temu. Wielu, wielu innych, tych których pamiętam i tych których zapomniałem.

Wszyscy prowadzą tam dalej niekończące się rozmowy, a teraz, kiedy odwiedza ich tylu żywych, muszą być wyjątkowo podekscytowani. Może nawet przygotowali się specjalnie na te dni? Dzieciaczki na swojej kwaterze przyległej do skarpy, skąd widać dolinę Brdy - kwilą i gaworzą po swojemu, być może nawet nieświadome stanu (jakiego słowa użyć?), w jakim się znalazły. Żołnierze, polscy z 1939, sowieccy, z 1945, i ten powstaniec wielkopolski, nieznany, choć przecież tak już zadomowiony na naszym cmentarzu - oni też trzymają fason, a jeden drugiego może zagadnie o tytoń czy machorkę.

Nie umiem myśleć o Nich jak o zmarłych, o trupach, rozłożonych w ziemi ciałach. Wierzę w świętych (i nieświętych) obcowanie.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Spotkania autorskie

niedziela, 24 października 2010 19:19Instytucje i osoby zainteresowane spotkaniami autorskimi proszone są o kontakt mejlowy: j.jakub74@wp.pl

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"Zainteresował się..."

sobota, 23 października 2010 17:41

Na trzecią edycję Komediopisania, organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi, nadesłano 85 dramatów. Prace nad ich oceną potrwają do końca roku (...)

Z dramatów nagrodzonych podczas drugiej edycji konkursu w Teatrze Powszechnym zrealizowano dotychczas "Kochanowo i okolice" Przemysława Jurka. Sztukę wyreżyserowała Aldona Figura. Spektakl zaproszono na festiwal prapremier w Bydgoszczy. W listopadzie przedstawienie będzie można zobaczyć na Genius Loci w Krakowie. Pozostałe sztuki czekają na swoją sceniczną realizację. "Letnisko" Fredra Apke i Marty Klubowicz wyreżyseruje Bartosz Zaczkiewicz, a komedią "Życie" Jarosława Jakubowskiego zainteresował się Paweł Aigner, który dla Powszechnego w zeszłym sezonie przygotował "Kolację dla głupca". (...)

Źródło:
"Komedie w Łodzi: konkurs i premiery w Powszechnym"
Marta Olejniczak
Gazeta Wyborcza - Łódź nr 249 online

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"Posiada siłę ocalania..."

piątek, 22 października 2010 18:12

"Wieść o spotkaniu z znanymi poetami Wojciechem Banachem i Jarosławem Jakubowskim, będącym inauguracją nowego cyklu spotkań poetyckich pn. "Czwartki literackie", skłoniła nas, by w poszukiwaniu głębszej refleksji w tym często bezmyślnym świecie, przekroczyć granice Krajny i odwiedzić pobliskie Koronowo. Silne przeczucie, że jeszcze tylko poezja, tudzież inne dziedziny sztuki, posiada siłę ocalania Człowieka w człowieku i tym razem nas nie zawiodło.

Wojciech Banach z Bydgoszczy, którego mieliśmy okazję poznać podczas VII Międzynarodowych Spotkań Poetyckich POBOCZA 2010, prezentował utwory z swojej najnowszej książki poetyckiej "Mężczyzna z sąsiedniej klatki". Poeta, dramaturg, krytyk literacki i dziennikarz Jarosław Jakubowski, który był gościem poprzednich edycji festiwalu POBOCZA, czytał wiersze zebrane w tomiku "Flow". Zbiory obu poetów zostały wydane w serii Biblioteka Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Książki te łączy, przede wszystkim, trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość, będące swoistą, miejscami druzgocącą, diagnozą współczesności. Czytane wczoraj wiersze wywołały w odbiorcach silne emocje i skłoniły zebranych do dyskusji.

Licząc na kolejne równie udane spotkania, dziękujemy gościnnemu MGOK-owi w Koronowie, w szczególności zaś, pomysłodawczyni cyklu "Czwartki literakie", Pani Ewelinie Grubińskiej, która zadbała o kameralną oprawę wieczoru."


Źródło:

"Czwartki literackie w MGOK w Koronowie"

www.e-krajna.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"Dni hańby" albo ostatni wiersz

piątek, 15 października 2010 23:40


(...)


Ciężkie tygodnie, dni, godziny

słabo przesypiane noce

w kraju który dziarsko zalicza kolejne

stadia hańby

w kraju który nienawidzi siebie do tego stopnia

że w każdej chwili gotów jest zniknąć z mapy świata

w kraju który z gwałtów na sobie uczynił

religię

w kraju który w niesprawiedliwości

osiągnął nieosiągalne dla innych mistrzostwo

w kraju mgły

w kraju bagien

w kraju świątyń

w kraju burdeli

w kraju partii tuczących się na głupocie

tych którzy im zawierzyli

w kraju zamienionym w ogromną

kloakę

w kraju zamienionym w ogromny krater

po wybuchu który zniszczył wszystko co było

w nim piękne i czyste

w kraju który buduje niebotyczne pomniki Chrystusowi

ale który nie wierzy we wcielenie i zmartwychwstanie Chrystusa

w kraju który dał sobie zedrzeć twarz

i zamiast niej przywdział skórzaną maskę kretyna

w kraju w którym sklerotyczni starcy i spasiony

pomiot Diabła Dziejów

opływają w purpurę i złoto

w kraju ślepców głuchoniemych i paralityków

w kraju w którym krzywda niewinnych

kwitnie urodzajnie nawożona gnojem

kłamstwa

w kraju w którym język został wprzęgnięty

w najplugawszą z plugawych zbrodni

w zbrodnię na duszy człowieka

w kraju który sam postradał duszę

ale nie zyskał zamiast niej nawet ciała

tylko pustą skorupę

w Polsce

właśnie tu

w ciężkie tygodnie, dni, godziny

w słabo przesypiane noce

pulsuje płód którego nie można usunąć

Istota potężniejsza nad wszystkie armie

odarty ze złudzeń Człowiek.


15. 10. 2010


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  825 692  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Literatura w czasach zarazy.

O mnie

Jarosław Jakubowski. Urodzony 6 marca 1974 roku w Bydgoszczy. Absolwent tamtejszego VI LO. Studiował budownictwo i politologię. Zawód: reporter.
Wydał osiem książek z wierszami: "Wada wymowy", "Kamyki", "Marta", "Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców", "Wszyscy obecni", "Pseudo", "Ojcostych" i "Flow". Oraz jedną z prozą - "Slajdy". "Pseudo" i "Slajdy" otrzymały tytuły Bydgoskiej Książki Roku. Równolegle rozwija karierę dramatopisarską. W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się sceniczne czytanie tragedii pt. "Dom matki", w roku 2010 komedia pt. "Życie" zdobyła I nagrodę w konkursie łódzkiego Teatru Powszechnego. W tymże samym roku dramat "Generał" znalazł się w finale konkursu "Metafory Rzeczywistości" Teatru Polskiego w Poznaniu.
Współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Topos". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Statystyki

Odwiedziny: 825692

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl