Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 270 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Spotkanie

niedziela, 30 listopada 2008 9:31
W czwartek 11 grudnia o godz. 17 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy przy ul. Królowej Jadwigi będę uczestniczył w spotkaniu poświęconym Zbigniewowi Herbertowi. Poprowadzi je Marek Kazimierz Siwiec, udział potwierdził też Grzegorz Musiał. Będziemy czytać wiersze nawiązujące do twórczości i osoby Księcia Poetów, a także rozmawiać o tym, co dzisiaj znaczy dla nas Jego spuścizna duchowa. Zapraszam!
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Miejsca pamięci cz. I

piątek, 21 listopada 2008 20:37
Chodzę sobie czasem mostkiem między Operą Nova a Wyspą Młyńską w Bydgoszczy. Gdy się na nim na chwilę stanie, zobaczy się ile tu powietrza i wody! I ile historii. Czasem, w listopadzie, do głowy przyjdzie coś, co domaga się spisania. Tak jak to:

Kiedy przechodzę mostem
ponad czarnokobaltową Brdą
uderza mnie zapach wiatru
są w nim drobinki soli i sadzy

oddycham głęboko
do samego dna
gdzie stoją Tamci
jestem tam z Nimi
tak jak Oni na piersi mam
krzyżyk z białej kredy
a w piersi żywe serce
oddycham tym samym powietrzem
ono łączy mnie z Nimi
jak najtrwalszy most

Tylko co Im powiedzieć
zamkniętym w kordonie
nieruchomej chwili
jaki pomnik Im wznieść
czekającym na zmartwychwstanie
z powietrza soli i sadzy

Chylę głowę pod łukiem
kościoła chmur
który zakreślali ostatnim
rozstrzelanym spojrzeniem.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Cytat na dziś

niedziela, 09 listopada 2008 15:57
Nie sądzę żeby coś z tego wynikało. Mogło wynikać. W gruncie rzeczy nie mam przecież nic do zrobienia. Bowiem jeśli nic nie zrobię - cóż może się istotnego stać? Jeśli zrobię natomiast - to jakiś sens z tego wyniknie? Najlepiej niczego nie dotykać. Przemykać ostrożnie, niezauważenie. Nigdzie nie być trwale. Nie przebywać dłużej. Z nikim nie być. Nic ponad konieczność. A i tego unikać. Być samemu sobie. Dla siebie. Nigdy bowiem nikt i nic nie będzie bliższe, trwalsze, własne, ponad własną samotność. Nie ma po co ulegać iluzji. Ona jest zawsze. Ona jest dana. I trzeba ją chronić, jak coś naprawdę skończenie własnego, cennego. Z nikim jej nie dzielić. Wobec nikogo jej nie otwierać. Nie otwierać siebie wobec nikogo. Najlepiej nic nie chcieć od innych. Nie skazywać się na kogokolwiek. Unikać czyjejkolwiek obecności. Uczynić jedno - swoje istnienie dla siebie. Nikogo nim nie obciążać. Być konsekwentnie samotnym. Samotność jest bowiem najwyższym i jedynym, najpewniejszym dobrem. Życie samotne jest jedyną pełnią istnienia, wyłączną możliwością korzystania z siebie dla siebie. Uczciwym, rzetelnym wykorzystaniem w pełni siebie. Tylko nic nie chcąc od innych można mieć wszystko, co najcenniejsze.

Powyższy fragment pochodzi z książki "Jeżeli" Krzysztofa Solińskiego. Żył w latach 1950-2006. Urodził się i mieszkał w Bydgoszczy. Był poetą, prozaikiem, wydawcą, mistrzem świata w paleniu fajki. Dołączył do licznego grona zapomnianych i niemodnych pisarzy. To chyba cena za to, że nie schlebiał nikomu - krytyce, czytelnikowi, nawet sobie. Poznałem go kiedy już umierał na raka. Z naszych dwóch rozmów zrodził się tekst, który został opublikowany najpierw w "Toposie", a teraz znalazł się jako wstęp w wyborze tekstów K. Solińskiego pt. "Aż po kroki słów" (Galeria Autorska, Bydgoszcz, 2008, wybór Mateusz Soliński). Gorąco zachęcam do sięgnięcia po to pisarstwo.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  825 701  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Literatura w czasach zarazy.

O mnie

Jarosław Jakubowski. Urodzony 6 marca 1974 roku w Bydgoszczy. Absolwent tamtejszego VI LO. Studiował budownictwo i politologię. Zawód: reporter.
Wydał osiem książek z wierszami: "Wada wymowy", "Kamyki", "Marta", "Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców", "Wszyscy obecni", "Pseudo", "Ojcostych" i "Flow". Oraz jedną z prozą - "Slajdy". "Pseudo" i "Slajdy" otrzymały tytuły Bydgoskiej Książki Roku. Równolegle rozwija karierę dramatopisarską. W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się sceniczne czytanie tragedii pt. "Dom matki", w roku 2010 komedia pt. "Życie" zdobyła I nagrodę w konkursie łódzkiego Teatru Powszechnego. W tymże samym roku dramat "Generał" znalazł się w finale konkursu "Metafory Rzeczywistości" Teatru Polskiego w Poznaniu.
Współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Topos". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Statystyki

Odwiedziny: 825701

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl