Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 271 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Wśród leśnej ciszy

wtorek, 30 grudnia 2008 12:33
Pobyt w Praniu za mną. Trzy dni z ciszą, lasem, jeziorem i mieszkańcami leśniczówki, Wojtkiem, Jagienką i ich synem Brunem. Nocowałem w domu, w którym pół wieku temu mieszkał Gałczyński. Rano otwierałem okno i puszcza witała mnie spokojem. Ale spokój zaczął opuszczać mnie, gdy już zbliżała się godzina spotkania. Byłem przekonany, że będzie na nim ledwie kilka osób. Aż tu nagle z puszczy zaczęli wyłaniać się kolejni ludzie. I sala była pełna. I my też po pewnym czasie byliśmy pełni jadła, napojów i wrażeń. Za co Mości Gospodarzom z serca, po staropolsku, czapką do ziemi dziękuję!

Nowy rok zaczynam kolejnym spotkaniem. Tym razem 2 stycznia o godz. 18 w Galerii Autorskiej w Bydgoszczy będę czytał nowe wiersze, a hasło wywoławcze brzmi "Na progu". Zapraszam.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zapraszam do Prania

piątek, 26 grudnia 2008 12:35
W niedzielę 28 grudnia o godz. 16 będę gościem Muzeum im. K.I. Gałczyńskiego w Praniu nad Jeziorem Nidzkim. Spotkanie poprowadzi jego szef, poeta, eseista Wojciech Kass. Jeśli będziecie w pobliżu, zapraszam!
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

McDonald kontra Mickiewicz

poniedziałek, 22 grudnia 2008 23:59
nMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (co za pompatyczna i myląca nazwa) chce zmienić nazwę Instytutu Adama Mickiewicza na Instytut Kultury Polskiej. Nazwisko Mickiewicz podobno jest zbyt trudne do wymówienia dla obcokrajowców. Poważnie, taki argument za zmianą nazwy podaje ministerstwo. Po okrojeniu listy lektur obowiązkowych z Żeromskiego i innych "nudziarzy" to kolejny krok do europeizacji polskiej kultury.
Tylko co z Szymborską, Różewiczem, Sępem-Szarzyńskim, Krasińskim, Czapskim, Wierzyńskim, Herlingiem-Grudzińskim? Na ich nazwiskach taki Niemiec czy Francuz język sobie pokaleczy.
A może jednak zaryzykować i zostawić Mickiewicza? Mają Hiszpanie Instytut Cervantesa, mają Niemcy Instytut Goethego. W końcu jak promować kulturę swojego kraju, jeśli nie przez wielkich twórców tejże kultury? Chyba że nie o promocję chodzi, tylko o roztopienie się w wielkiej anonimowej "europejskiej rodzinie"
.
Warto się nad tym trochę zastanowić. Jest okazja, bo 24 grudnia minie 210 lat od chwili, gdy w Zaosiu koło Nowogródka przyszedł na świat Adam Mickiewicz.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Prawda i kule

środa, 17 grudnia 2008 23:15
W drodze z sądu do redakcji wstąpiłem do Empiku. Jak zawsze stanąłem przy stoisku z prasą literacką. Przeglądam nową "Twórczość", zastanawiam się nad konsekwencjami porwania "Porwania Europy" Koehlera, rzucam okiem na "Kwartalnik Artystyczny" z kolejną porcją literackiej naftaliny, biorę do rąk jeszcze dwa czy trzy pisma. Kiedy trochę już znudzony wertuję któreś z nich, nagle słyszę:
- Co jest silniejsze: prawda czy kule?
Człowiek w skórzanym płaszczu i czarnym kapeluszu wyciąga do mnie wskazujący palec. Odpowiadam najprościej jak umiem:
- Nie wiem.
Gość jest najwyraźniej rozczarowany taką odpowiedzią, bo mamrocząc coś pod nosem odchodzi. Może kto inny rozstrzygnie jego egzystencjalny dylemat.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Kuczkowski w Koronowie!

środa, 10 grudnia 2008 20:51
Piątek 12 grudnia, godzina 17 - kto żyw niech bieży na spotkanie z poetą i redaktorem dwumiesięcznika literackiego "Topos" Krzysztofem Kuczkowskim. Będę miał zaszczyt poprowadzić to spotkanie. A więc - kto żyw niech bieży. Miejska Biblioteka Publiczna w Koronowie, Szosa Kotomierska 3.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  825 733  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Literatura w czasach zarazy.

O mnie

Jarosław Jakubowski. Urodzony 6 marca 1974 roku w Bydgoszczy. Absolwent tamtejszego VI LO. Studiował budownictwo i politologię. Zawód: reporter.
Wydał osiem książek z wierszami: "Wada wymowy", "Kamyki", "Marta", "Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców", "Wszyscy obecni", "Pseudo", "Ojcostych" i "Flow". Oraz jedną z prozą - "Slajdy". "Pseudo" i "Slajdy" otrzymały tytuły Bydgoskiej Książki Roku. Równolegle rozwija karierę dramatopisarską. W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się sceniczne czytanie tragedii pt. "Dom matki", w roku 2010 komedia pt. "Życie" zdobyła I nagrodę w konkursie łódzkiego Teatru Powszechnego. W tymże samym roku dramat "Generał" znalazł się w finale konkursu "Metafory Rzeczywistości" Teatru Polskiego w Poznaniu.
Współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Topos". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Statystyki

Odwiedziny: 825733

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl