Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 270 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Orfeusz zamyka ramiona

środa, 15 lutego 2012 16:32

Dziś mija termin zgłaszania książek do „Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ”. Lista nie jest jeszcze zamknięta, bo ostatnie zgłoszenia będą jeszcze wpływały, ale już teraz liczy blisko 200 pozycji. Mozna powiedzieć śmiało, że zgłoszenia obrazują stan "gospodarstwa polskiej poezji" w roku 2011, bo wydane w tym właśnie roku książki będą oceniane przez jury w składzie: przewodniczący Jan Stolarczyk – redaktor, wydawca, Tomasz Burek – krytyk literacki, historyk literatury, Krzysztof Kuczkowski – poeta, redaktor, Ewa Lipska – poetka, Feliks Netz - poeta, prozaik, autor słuchowisk, tłumacz książek Sandora Marai, redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk", nominowany do Nike. Sekretarzem jury jest Wojciech Kass – poeta, eseista.

Gdyby spojrzeć na tę listę geograficznie, to mamy na niej właściwie całą Polskę: Szczecin, Gdynia, Sopot, Olsztyn, Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Rzeszów... Wymieniam tylko duże miasta, ale przecież są tu także wydawnictwa z mniejszych ośrodków, takich jak Nowa Ruda, Zakliczyn, Turek, Mikołów, Radomsko...

Jeśli chodzi o wydawców, to są tu oficyny duże, tj. wydające wiele tytułów w ciągu roku, jak np. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury - obie instytucje mogą pochwalić się renomowanymi już seriami poetyckimi. Ale mamy tu również wydawców takich jak Galeria Autorska w Bydgoszczy, publikujących stosunkowo rzadko, choć na wysokim poziomie edytorskim, jak i artystycznym.

Wreszcie sami autorzy - tu również mamy do czynienia z różnorodną gamą - od wielkich nazwisk (Henryk Bereza, Julia Hartwig), przez nazwiska popularne (Jacek Cygan), popularne środowiskowo (tych chyba najwięcej, więc nie będę przytaczał), aż po nazwiska cakiem nieznane.

W przyszłym tygodniu na stronie http://www.orfeusz-nagroda.pl/ zostanie opublikowana pełna lista książek-kandydatek. Jury rozpocznie ciężką pracę wyłowienia spośród nich tej zasługującej na nagrodę Orfeusza za najlepszy poetycki tom roku oraz Orfeusza Mazurskiego, przyznawanego za najlepszą książkę z Warmii, Mazur i Suwalszczyzny.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  825 679  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
272829    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Literatura w czasach zarazy.

O mnie

Jarosław Jakubowski. Urodzony 6 marca 1974 roku w Bydgoszczy. Absolwent tamtejszego VI LO. Studiował budownictwo i politologię. Zawód: reporter.
Wydał osiem książek z wierszami: "Wada wymowy", "Kamyki", "Marta", "Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców", "Wszyscy obecni", "Pseudo", "Ojcostych" i "Flow". Oraz jedną z prozą - "Slajdy". "Pseudo" i "Slajdy" otrzymały tytuły Bydgoskiej Książki Roku. Równolegle rozwija karierę dramatopisarską. W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się sceniczne czytanie tragedii pt. "Dom matki", w roku 2010 komedia pt. "Życie" zdobyła I nagrodę w konkursie łódzkiego Teatru Powszechnego. W tymże samym roku dramat "Generał" znalazł się w finale konkursu "Metafory Rzeczywistości" Teatru Polskiego w Poznaniu.
Współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Topos". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Statystyki

Odwiedziny: 825679

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl